Подмярка 8.6 „Инвестиции в технологии за лесовъдство и в преработката, мобилизирането и търговията на горски продукти”
Краен срок: 2023 година
1. Цели
Целите на мярката са насочени към укрепване на устойчивото управление на горите чрез:
- Подобряване на сечите за възобновяване, запазване на генетичните ресурси, добив на дървесина, както и запазване и увеличаване на основните функции на горите;
- Подобряване на качеството и количеството на дървесината чрез провеждане на подходящи лесовъдски дейности (отгледни сечи и кастрене);
- Подпомагане модернизацията на специализираното оборудване за лесовъдски дейности, както и производството и добива на недървесни продукти от горите.
- Подобряване на конкурентоспособността и създаването на работни места на предприятията от горската промишленост.
2. Кой може да кандидатства:
- Физически и юридически лица и местни поделения на вероизповеданията, собственици на горски територии;
- Общини, собственици на горски територии;
- Сдружения на частни собственици на горски територии или общини;
- МСП;
- Горски стопани, доставчици на услуги.
3. Допустимите за финансиране:
Допустими кандидати, които отговарят на следните условия:
- Частните собственици трябва да притежават минимум 0.5 ха горски територии;
- Сдруженията на частните собственици трябва да притежават горски територии с площ минимум 1.0 ха, попадащи в териториалния обхват ;
- Юридическите лица – частни собственици, са допустими за подпомагане, само ако са регистрирани съгласно българското законодателство и максималното участие на държавата в тях не превишава 25 %;
- Общините и техните сдружения трябва да притежават минимум 10 ха гори, попадащи в териториалния обхват;
- Едноличните търговци и юридическите лица се подпомагат, при условие че са регистрирани по Търговския закон (ТЗ) или Закона за кооперациите (ЗК) и са вписани в Търговския регистър към Агенцията по вписванията.
- Микро, малки и средни предприятия се подпомагат, при условие, че отговарят на изискванията по Закона за малките и средни предприятия (ЗМСП). При определянето на едно предприятие за микропредприятие се следва дефиницията на Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията.
- За първична преработка на дървесина са допустими само микро, малки и средни предприятия.
Безвъзмездно финансиране
Финансови параметри на проектите:
- Минималният размер на общите допустими разходи за един проект е 10 000,00 лева
- Максималния размер на общите допустими разходи за един проект е 200 000,00 лева
Интензитетът на безвъзмездната финансова помощ е 50% от общия размер на допустимите разходи по всеки проект.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ – 5 000 лева
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ – 100 000,00 лева
Разликата между пълния размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и размера на безвъзмездната финансова помощ се осигурява от кандидата. Участието на кандидата може да бъде само в парична форма.
Финансовата помощ по мярка са под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи.
- За допустими се считат само разходите, които са извършени след като заявлението за подпомагане е одобрено от компетентния орган, с изключение на предварителните разходи, необходими за подготовка на проектното предложение.
4. Допустими дейности за финансиране
- Машинно обработване на дървен материал чрез бичене, фрезоване, комбинирано или рязане или развиване;
- Нарязване, сортиране, рендосване, профилиране, окрайчване, фасониране и шлайфане;
- Сушене и импрегниране на дървен материал;
- Производство на дървесен талаш, дървесно брашно, технологични трески, дървесни пелети и брикети от необработени дървени материали, вършина и други дървесни отпадъци;
- Производство на колове или колчета: белене, цепене, заостряне, пакетиране;
- Производство на дърва за горене: рязане, цепене, пакетиране.
- Осветления и прочистки във високостъблени и семенно възобновени издънкови гори;
- Обезпечаване с оборудване за сеч, извоз и товарене на дървесина за едно или повече стопанства;
- Изготвяне на планове или програми за управление на горите.
ВАЖНО: Предвидените дейности в проектното предложение трябва да са обосновани, като необходими за постигане на целите на проекта и очакваните резултати. Кандидатите трябва да обосноват съответствието на дейностите и целите на проекта с целите и очакваните резултати по процедурата.
1., свързани със съответния проект, за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги, консултации за екологична и икономическа устойчивост на проекти, проучвания за техническа осъществимост на проекта. Общите разходи по проекта не могат да надхвърлят 12 % от общия размер на допустимите инвестиции по проекта. Разходите за консултантски услуги, свързани с подготовката и управлението на проекта, като част от разходите по т. ІІ, подточка 1, не могат да превишават 5 на сто от стойността на допустимите разходи.
2.Разходи за ноу-хау, придобиване на патенти права и лицензи, разходи за регистрация на търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта”;
3.Закупуване на софтуер;
4.Разходите за въвеждане на добри производствени практики, системи за управление на качеството и подготовка за сертификация.
Разходите за ДДС са допустими в случаите, когато не подлежат на възстановяване в съответствие с националното законодателство в областта на ДДС.
5. Недопустими разходи за финансиране
- подпомагане, като самостоятелни проекти или дейности закупуването на софтуер; ноу-хау; придобиване на патенти права и лицензи; разходи за регистрация на търговски марки и процеси; разходи за въвеждане на добри производствени практики, системи за управление на качеството и подготовка за сертификация.
- подпомагане дейности, свързани с производство на електрическа и/или топлинна енергия или енергия за охлаждане от възобновяеми енергийни източници.
- подпомагане дейности, които не са обосновани и след изпълнение на дейността по проекта няма да допринесат към целите на процедурата.
Приоритет за подбор на проектни предложения *
„Проектът създава нови работни места“.
„Проектът включва инвестиция за закупуване на техника, която притежава валиден сертификат за съответствие с одобрения тип (сертификат за одобрение на типа на Европейската общност)